W jakich butach powinienem trenować?

Czy ćwiczysz regularnie, czy dopiero zaczynasz? W każdym razie wiesz na pewno, że nie możesz się obejść bez odpowiednich butów. Dosłownie „wszystko stoi na nogach”, a złe buty mogą sprawić, że trening będzie dość niewygodny. Jakie buty są najlepsze do bezpiecznego i wygodnego treningu?

V jakých botách mám cvičit?

Inwestujesz w swoje zdrowie regularnie odwiedzając centrum fitness, siłownię lub siłownię? Świetnie! Taka inwestycja zawsze się opłaci. Nie zapomnij zadbać o zdrowie podstawowych filarów - stóp, a właściwie całych nóg. Odpowiednie buty sprawiają, że trening jest o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy, tak jak złe buty znacznie bardziej nieprzyjemne.

Złe buty mogą prowadzić nie tylko do pęcherzy, siniaków i dyskomfortu podczas treningu, ale także do stresującego złamania, skręcenia kostki, kontuzji kolana, przeciążenia goleniem czy też Achilovka i innych niedogodności.

Zapobiegaj temu na czas i trenuj w odpowiednich butach!

Jak powinien wyglądać odpowiedni but treningowy?

Metcon tréninkKażdy but treningowy powinien spełniać trzy kryteria:

  • Siła i trwałość - But powinien mocno trzymać kostki, więc powinien być mocny zarówno z boku, jak i w okolicy pięty. Najlepszą opcją jest but do zawiązania sznurowadeł, który w razie potrzeby zaciska się.
  • Właściwa podeszwa - podeszwa buta do ćwiczeń powinna być antypoślizgowa i bardzo elastyczna, aby dostosowywać się do wszystkich ruchów (na przykład wykroków, biegania).
  • Odpowiedni rozmiar i kształt - zwróć szczególną uwagę na wybór rozmiaru. Mierz stopę w specjalistycznym sklepie lub narysuj ją i określ rozmiar zgodnie z długością wkładki. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy ze stopami - takie jak płaska stopa lub wysklepione palce - nie smuć się. Buty sportowe są również stworzone dla Twojej stopy, po prostu zapytaj sprzedawców.

Konieczne jest odpowiednie przymierzenie butów. Jeśli zamówisz go przez e-sklep, nie bój się go wymienić, jeśli but nie pasuje. W przypadku wizyty w sklepie stacjonarnym skorzystaj z konsultacji eksperta - zostaw sprzedawcę i but na nogach na kilka minut, spróbuj skoczyć, zrób przysiad, wypad. Wszystkie ruchy powinny być dla Ciebie wygodne, but nie powinien nigdzie naciskać, ale jednocześnie nie powinno w nim być dodatkowej przestrzeni.

Jaka jest najlepsza marka butów do ćwiczeń? Żadna. Jest tysiąc kształtów stóp, tysiące rodzajów butów i każdy but będzie zupełnie inny. To zależy od twoich osobistych preferencji.

Na rynku znajdziesz niezliczoną ilość wzorów obuwia sportowego i na pewno wybierzesz takie, które będzie funkcjonalne, zdrowe, a przy tym do gustu.

Inwestowanie w buty się opłaca

reebok nano 9

Dobrej jakości buty treningowe są droższe, ale opłaca się za nie zapłacić więcej niż rozwiązywać problemy z układem mięśniowo-szkieletowym lub kupować nowe co pół roku, ponieważ tak szybko się zniszczyły lub zdeptały.

W jakich butach nie trenować

Jakie buty byłyby złym wyborem?

Buty rekreacyjne. Codzienne buty są stworzone na spacery w umiarkowanym tempie gdzieś w mieście. Zwykle nie są wzmocnione i podkładane. Z pewnością możesz sobie wyobrazić, że robienie przysiadów w takich butach lub skakanie na skrzynię może uszkodzić kostki, kolana, a nawet spowodować złamania. 

Buty do biegania. Chociaż jest to nieco lepsza opcja, niestety nadal nie do końca odpowiednia. Buty do biegania są, jak sama nazwa wskazuje, specjalnie przystosowane do biegania. Mają elastyczną podeszwę, inne podparcie i są wzmocnione w innych miejscach niż jest to pożądane w butach do ćwiczeń. Mogą mieć podeszwę, która będzie się ślizgać podczas ćwiczeń na siłowni. Ponadto buty do biegania są kupowane nieco większe (ze względu na przestrzeń przed palcem podczas nadeptywania) i jest to niepożądane w przypadku butów do ćwiczeń.

Chcesz wybrać odpowiednie buty treningowe?

Buty do intensywnego treningu (CrossTraining, trening kondycyny, HIIT)

Czy jesteś na pełnych obrotach? Skaczesz, biegasz, wspinasz się, podnosisz zewnętrzny ładunek…? Potrzebujesz buta, który zapewni Ci wysokie wsparcie, będzie stabilny, ale jednocześnie elastyczny? Odpowiedni jest również lekko podniesiony obcas. Taki luksus zapewnią Ci buty Nike Metcon czy Reebok Nano.

Nike Metcon

Jeśli chcesz wybierać z większej liczby wariantów, przygotowaliśmy artykuł na temat 15 najlepszych butów na Cross Training, co z pewnością ułatwi Ci decyzję.

Buty treningowe o niższej intensywności (trening siłowy, środki wspomagające równowagę, zdrowe plecy…)

Boty pro méně intenzivní trénink

Chodzisz na zajęcia grupowe na siłowni, czy też ćwiczysz na maszynach i potrzebujesz ładnego buta, który zapewni Ci średnie wsparcie, będzie lekki i prawie nigdy nie będziesz wiedział, że masz go na nodze? Takie cechy są szczególnie bogate w Nike SuperRep GO, Nike React MetconUnder Armour HOVR Rise 2 i innych świetnych produktach, które znajdziesz w artykule Top 12 butów do ćwiczeń. Jeśli podnosisz ciężary na siłowni, sięgnij po buty Nike Air Max Alpha Savage.

Buty do podnoszenia ciężarów

vzpírání

Stawiasz opór lub często robisz przysiady, martwy ciąg? Robisz tylko trening siłowy? Wtedy z pewnością docenisz bardzo mocny but z podwyższoną piętą, który wesprze Cię we wszystkich ruchach, uprzyjemni każde podniesienie i pomoże przenieść maksimum. My dajemy sobie uciąć rękę za za Nike Romaleos i Reebok Legacylifter.

Buty do jogi, pilates

Czy wykonujesz jedno z tych wolniejszych ćwiczeń i szukasz przewiewnego i wygodnego buta? Spróbuj trenować boso! W przypadku ćwiczeń relaksacyjnych nie ma to znaczenia, wręcz przeciwnie, bez butów możesz trenować zupełnie inaczej i zwłaszcza jeśli masz problemy z łukiem, ćwiczenia na boso mogą być dla Ciebie korzystne.


adipower Weightlifting III
adidas
Zrównoważony rozwój
Lifter
TYR
ROMALEOS 4
nike
ROMALEOS 4
nike
UA Reign Lifter
underarmour
Lifter
TYR
Legacy Lifter III
reebok
Nowa
Zoom Metcon Turbo 2 Men s Training Shoes
nike
METCON 8 AMP
nike
W METCON 9 AMP
nike
CXT1-trainer
TYR
CXT1-trainer
TYR
W METCON 9
nike
Nowa
Metcon 9
nike
W METCON 9
nike
Nowa
Metcon 8
nike
NANO X4
reebok
Nowa
M METCON 8 FLYEASE
nike
Under Armour UA W TriBase Reign 5
underarmour
Metcon 8 Women s Training Shoes
nike
W FREE METCON 5
nike
Nowa
W METCON 9
nike
METCON 9
nike
NANO X1 TR ADVENTURE
reebok
Savaleos
nike
Savaleos
nike
METCON 8
nike
Romaleos 4
nike
INOV-8 F-LITE ALPHA G 300 W
inov-8
Romaleos 4 SE Weightlifting Shoe
nike
adipower Weightlifting III
adidas
Zrównoważony rozwój
adipower Weightlift III
adidas
Zrównoważony rozwój
adipower Weightlift III
adidas
Zrównoważony rozwój
L1 lifter
TYR
Nowa
L1 lifter
TYR
Nowa
adipower Weightlifting III
adidas
Zrównoważony rozwój
Poprzedni
Kolejny